Še posebej na obmejnih območjih, kjer se mobilni aparati lahko povežejo v omrežje preko operaterjev različnih držav, se vam lahko zgodi, da bo vaš naslednji račun eno veliko neprijetno presenečenje!

Tehnologija mobilnikov se spreminja in njihova uporaba že zdavnaj niso samo pogovori in SMS-i. Vsi, ki uporabljate prenosne telefone v bližini državnih meja, se lahko izognete (pre)visokim računom tako, da:

  • če ste v obmejnem področju v Sloveniji, ali blizu Slovenije, kjer je še dosegljiv slovenski signal, ročno izberete domače omrežje, v katerem boste opravljali pogovore in pošiljali kratka sporočila, vendar POZOR, ko ročno izbrano omrežje ne bo več dosegljivo za vaš aparat, tudi vi ne boste več dosegljivi za vse, ki vas želijo poklicati.

  • če slovenski signal ni dosegljiv, lahko izberete avtomatsko izbiro omrežij in boste dosegljivi tudi preko tujih omrežij, vendar POZOR, vsak sprejet klic na vaš telefon v tujem omrežju pomeni tudi strošek za vas in ne samo tistega, ki vas kliče. Če ste v tujini, kjer ni dosegljiv domač signal, preverite cene dohodnih klicev različnih operaterjev na tem področju in ročno izberite najcenejšega.

Zgornja postopka se nanašata na področje govorne telefonije in kratkih sporočil (SMS-ov). V zadnjem času pa prenosni telefoni postajajo vse bolj prenosni računalniki, ki znajo uporabljati še eno storitev mobilnih operaterjev - prenos podatkov. V tem načinu povezovanja pa se lahko skriva še ena past za neprevidne in nepoučene uporabnike sodobnih telefonov. Aparati lahko uporabljajo storitev prenosa podatkov pri:

  • brskanju po spletu

  • elektronski pošti

  • storitvah v napravi, ki uporabljajo, ali lahko uporabljajo prenos podatkov, recimo GPS (globalni pozicijski sistem, oziroma satelitska navigacija)

  • MMS, multimedijska sporočila

  • druge podatkovne storitve

Načeloma velja, da ročna izbira omrežja za namen govorne telefonije zaklene tudi podatkovni prenos, ki se opravi samo preko ročno izbranega operaterja. Težava z nenadzorovanim prenosom podatkov lahko nastopi, ko imate za namen pogovorov izbranega tujega operaterja (ali opcijo avtomatsko izbiranje omrežja) in hkrati nimate onemogočen prenos podatkov. V tem primeru se lahko aparat recimo samodejno tudi podatkovno poveže s tujimi operaterji in preveri elektronsko pošto, ali opravi poljubno drugo storitev, ki je nastavljena v vašem aparatu. Ti podatkovni vklopi in prenosi so bistveno dražji od sorodnih storitev v domačem omrežju in se jim je najbolje odpovedati.
Kako se izogniti samodejnim podatkovnim vklopom, kadar smo v tujih omrežjih?

  • izklop vseh podatkovnih storitev v vašem aparatu, za kar obstajajo različni in ne najbolj pregledni postopki in nastavitve v različnih aparatih

  • če pa veste, da ne boste uporabljali podatkovnih storitev v tujini, je najbolje, da pri vašem operaterju onemogočite podatkovne storitve v vseh ostalih omrežjih, razen v omrežju vašega domačega operaterja. To lahko napravite v poslovalnicah operaterja, recimo Mobitel pa omogoča, da enostavno pošljete  na številko 1918 sporočilo 'TUJINA GPRS NE'. S povratnim sporočilom vas obvestijo, da je prenos podatkov izven Mobitelovega omrežja onemogočen. Prenos v tujini lahko kasneje kadarkoli in od kjerkoli (tudi iz tujine) ponovno vklopite s sporočilom 'TUJINA GPRS DA' na 1918. Postopek pri drugih operaterjih preverite v njihovih klicnih centrih ali na spletu.

Če bi radi v tujini s svojim aparatom uporabljali prenos podatkov, obstaja dovolj pogosta in večinoma celo brezplačna storitev, na katero bodite pozorni: oznaka WLAN ali Wi-Fi (brezžično omrežje) na katero se vaša prenosna naprava veže podobno, kot računalnik. Pogosto je storitev prisotna v turističnih objektih, potniških terminalih, gostinskih objektih in podobno.