V zadnjih dneh dobivamo več vprašanj v zvezi z možnostjo obiska Crvenega vrha iz Slovenije. Zaenkrat je za večino to 'nemogoče' vsaj iz dveh razlogov. Prvič, v Sloveniji je prepovedano prečkati občinske meje, razen v posebnih primerih, ki pa zaenkrat ne zajemajo obisk lastnega vikenda. Torej je že pot do mejnega prehoda prekršek. Drugič, kot lahko razberemo iz javno dostopnih informacij, obmejni organi ne pustijo v Hrvaško potnikov, ki tam nimajo stalnega ali vsaj začasnega bivališča, pa še v tem primeru bi bil tak prehod povezan s stroški in obvezno 15-dnevno karanteno. Vendar ne glede na zapisano ne dvomimo, da iznajdljivost ne pozna meja in da bo kdo našel primerno razpoko v trenutnih omejitvah in uspel priti do svoje nepremičnine v sosednji državi, a tega ne priporočamo nikomur. Trenutne omejitve imajo jasen cilj preprečevanja širjenja nevarne virusne bolezni in zato je prav, da se jih držimo. Vsi. Kadar pa se pojavi urgentna situacija na nepremičnini, bo za trenutno ureditev zadeve moral poskrbeti nekdo, ki je že tam.
Če bo Slovenija ukinila prepoved gibanja med občinami v Sloveniji morda že prihodnji teden, potem bomo pozorno spremljali, kdaj se bo pojavila možnost potovanja na Hrvaško vsaj za lastnike nepremičnin, četudi morda z omejitvijo gibanja na Crvenem vrhu.
Plačevanje računov. Problematični so tisti računi, ki prihajajo izključno na naslov nepremičnine. To sta po naših informacijah vsaj dva; prvi je Istarski vodovod, drugi pa prispevek za HRT naročnino. Ker ima večina urejeno plačevanje tv prispevka samo v poletnih mesecih, smo na vodovodu preverili, kako do računov za vodo, da ne bi prišlo do neljubih dodatnih stroškov, ali celo odklopa. Čeprav predvidevamo, da bodo vodovodarji v skladu z izrednim stanjem in dejstvom, da plačniki ne morejo do računov, uvidevni in ne bodo ukrepali proti zamudnikom, pa želijo imeti nekateri na vsak način poravnane račune. Poklicali smo na Istarski vodovod in vprašali, ali lahko lastniki še na kakšen drug način pridejo do računa za vodovod, oziroma stanja dolga, kot preko računa, ki jih čaka na poštnem nabiralniku na vikendu. Odgovor: lahko pošljejo podatke o lastniku priključka po elektronski pošti in jih prosijo, da jim pošljejo račun po elektronski pošti. Potem lahko plačajo račun iz Slovenije, le provizija bo zaradi konverzije v hrvaške kune nekoliko višja. Vendar opozorilo - morda tudi zaradi spremenjenega načina dela trenutno Istarski vodovod ni preveč odziven. Gospa Nina bo na vaša sporočila odgovorila šele od 20. aprila naprej. Če pa na sporočilo na zgornji mejl ne dobite odgovora, lahko poskusite še na , ali po telefonu +385 52 602 430 (Umag), ali +385 52 602 400 (Buje).